Jarmark Jagielloński w Parczewie

W sobotę 2 lipca 2011 roku w Parku Miejskim przy Placu Wolności odbył się Jarmark Jagielloński. Była to kolejna z imprez uświetniających 610-lecie miasta. Parczewski Dom Kultury tego dnia zapewnił dla uczestników moc atrakcji. Były stoiska handlowe, pokazy rzemieślnicze, występy artystyczne i inscenizacja historyczna.

Najpierw na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe : Słowianki i Sienniczanki z Siennicy Różanej, Ziemianki z Przygalin Dużych, Prządki z Kolana, Echo Dębowej z Dębowej Kłody, Sosna z Sosnowicy, Malwy z Komarówki Podlaskiej, Senior z Ulana, Jednolatki z Kol. Miłków, Złota Jesień i Parczewiacy z Parczewa oraz Tyśmienica z Tyśmienicy.

W tym samym czasie w  parku swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi i rzemieślnicy. Na około 40 stoiskach można było kupić m.in. biżuterię i wyroby kowalstwa artystycznego, serwetki i koronki, drewniane zabawki, witraże, obrazy olejne i igłą malowane, rzeźby, wyroby z wikliny, miody oraz wyroby z wosku. Można też było własnoręcznie wykonać gliniany garnek i wybić okolicznościową monetę, bądź też zakupić wyroby rękodzielnicze wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Parczewa oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kalince. Były też stoiska promujące nasze miasto i Szlak Jagielloński przygotowane przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, LGD Jagielońska Przystań, PBP - Centrum Kultury oraz Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej. W czasie imprezy gościliśmy też przedstawicieli Organizacji Turystycznej Szlak Jagielloński.

Około godziny 15.30 wjazdem król Władysława Jagiełły rozpoczęło się widowisko historyczne. Królowi towarzyszyła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, dzieci z Zespołu Placówek Szkolnych w Przewłoce, grupa inscenizacyjna z Publicznego Gimnazjum i mieszkańcy Parczewa. Orszak królewski przemaszerował trasą od ul. Jagiełły, Kolejową, Warszawską na Pl. Wolności.
Króla przed sceną chlebem upieczonym przez Rolana Mikitiuka z piekarni Marty Lipka - powitał Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie aktu lokacyjnego. Nie zabrakło też darów dla króla: od Huty Szkła Gospodarczego - piękny flakon, od Fabryki Kabli ELPAR - przewody elektryczne, od Wytwórni Octu i Musztardy - musztarda, ketchup i ocet a od Gospodarstwa Pasiecznego LEON pyszne miody.
Były też pokazy rycerskie , tańce i zabawy plebejskie.
Po inscenizacji wysłuchaliśmy jubileuszowego koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej UM w Parczewie.
Wieczorem na scenie rozbrzmiewała muzyka celtycka w wykonaniu zespołu DANAR a gwiazdą wieczoru był zespół folkowy BARTNIZKY.

Jarmark zakończył się około godziny 22.00 występem Teatru Tancerzy Ognia ANTARES. Impreza zorganizowana został w ramach projektu 610-lecie Parczewa współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w Jarmarku Jagiellońskim oraz wszystkim osobom, które pomogły w jego realizacji.

Opr. K.K.
Foto: P. Jaworski

» Fotoreportaż

Parczewski Dom Kultury 21-200 Parczew ul. Bema 5 tel: 833 551 245

top