XIX Ogólnopolski Zlot Kapel Podwórkowych
W sobotę 28 czerwca 2014r. odbył się XIX Ogólnopolski Zlot Kapel Podwórkowych w Parczewie. Głównym celem imprezy jest pielęgnowanie tradycji miejskiego folkloru. W trakcie Zlotu Parczewska Kapela Podwórkowa TAAKA PAKA świętowała swoje 40-lecie. Z tej okazji były kwiaty, upominki, puchary i najlepsze życzenia dla obecnych i byłych członków kapeli.
Na scenie MOSiR oprócz Jubilatów wystąpiło 10 kapel Podwórkowych: „Rzemyki” z Józefowa, „Wygibusy" z Biłgoraja, „Halniacy" z Radomia, „Tońko” z Dynowa, „Piaskowanie" z Piask Wielkopolskich, „Cianto" z Rzeszowa, „Andrusiki" z Andrychowa , „Sztama” z Pasłęka, „Klawa Ferajna” z Białej Podlaskiej oraz Szczebrzeska Kapela Podwórkowa. Każda z Kapel zaprezentowała półgodzinny program artystyczny. Uroczystość 40-lecia pracy artystycznej Kapeli TAAKA PAKA koncertem uświetnił Jana Wojdaka z zespołem Wawele.
Zabawa i świętowanie jubileuszu trwało do późnych godzin wieczornych.
Parczewska Kapela Podwórkowa TAAKA PAKA rozpoczęła działalność artystyczną od kwietnia 1974 roku. Założycielami kapeli byli: Zdzisław Domański, Tadeusz Szczęch i Jan Krzaczek.
Początkowo Kapela działała przy Młodzieżowym Domu Kultury w Parczewie a od 1993 roku patronuje jej Parczewski Dom Kultury. Nazwę dla Kapeli „TAAKA PAKA” wymyślił Tadeusz Truszko. Repertuar Kapeli stanowiły początkowo piosenki z okresu przedwojennego, następnie stare tanga, walce i polki. Z czasem Kapela wzbogaciła swój repertuar o piosenki własne, z tekstami poruszającymi problemy dawnego i współczesnego Parczewa, a także o treści bliskie sercu każdego słuchacza. Autorem tekstów piosenek był początkowo znany parczewski literat i regionalista Apolinary Nosalski, potem pisali ja: Tadeusz Truszko, Anna Frączkiewicz, Jadwiga Ogłozińska.
Wielokrotnie zmieniał się skład osobowy muzyków. Najdłużej w Kapeli grali: Zdzisław Domański, Tadeusz Szczęch, Jan Krzaczek i Piotr Wawerski.
Parczewska Kapela Podwórkowa TAAKA PAKA w ciągu minionych czterdziestu lat swojej działalności dała kilkaset koncertów, niemal we wszystkich ważniejszych miastach Polski. Oprócz tego kapela koncertowała we Francji, na Litwie i w Białorusi. Od momentu powstania prezentuje profesjonalny poziom wykonawczy zdobywając powszechne uznanie dające miejsce w czołówce kapel podwórkowych w kraju. Dowodem tego są liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach.
Wśród ważniejszych osiągnięć należy odnotować: nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, pierwsze miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych i Ulicznych w Biłgoraju, Łęcznej, czy w Ogólnopolskim Turnieju Chmielakowym w Krasnymstawie, pierwsze i drugie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Przemyślu. Zespół zajmował również czołowe miejsca na Ogólnopolskim Małopolskim Festiwalu w Krakowie.
W okresie czterdziestu lat działalności kapeli grało w niej wielu muzyków:
Obecny skład zespołu:
Anna Kuzawińska – śpiew
Władysław Greś – akordeon, kierownik kapeli
Lechosław Tarkowski – kontrabas
Piotr Wawerski – tamburyno, śpiew
Mirosław Bloch – gitara
Mieczysław Nowak– skrzypce
» Fotoreportaż
» Koncert 40 lecia kapeli cz1