Czarny czwartek

W dniu 17 marca 2011r. mieszkańcy Parczewa mogli obejrzeć jeden z najgłośniejszych i najważniejszych filmów tego roku Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł. Projekcja filmu odbyła się w Sali Parczewskiego Domu Kultury w godzinach 830, 1030, 1230 oraz 1800 w ramach marcowej trasy kina ORANGE.

Filmy obejrzało ponad 400 widzów. Pierwsze trzy seanse zarezerwowane były dla młodzieży parczewskich szkół; była to dla nich nietypowa lekcja historii.

Film Antoniego Krauze "Czarny czwartek" jest przypomnieniem tragicznych zdarzeń, które rozegrały się w Gdyni w czwartek 17 grudnia 1970 r. Jest to przygnębiająca, pełna gorzkich emocji, dramatyczna lecz wiarygodna rekonstrukcja tamtych wydarzeń, zakończona pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji. Wstrząsające sceny oglądane były przez widzów z wielkim przejęciem, wywoływały nostalgię i poruszyły do łez.

W filmie warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego grającego Zenona Kliszkę oraz Wojciecha Pszoniaka w roli Władysława Gomułki, a także wzruszającą rolę debiutującej aktorki Marty Honzatko.

Film zamyka świetny utwór Kazika Staszewskiego "Ballada o Janku Wiśniewskim".

 

» Fotoreportaż

Parczewski Dom Kultury 21-200 Parczew ul. Bema 5 tel: 833 551 245

top